بیمارستان علی اصغر بیمارستان علی اصغر

بیمارستان حضرت علی اصغر (ع)که ساختمان آن بوسیله نیکوکاری بنام مهندس کامرانی در زمینی بمساحت 5130 مترمربع و زیر بنای 8500 متر مربع احداث شد و توسط بنیاد نیکوکاری در سال 1343 با نام بیمارستان شهر آزاد راه اندازی گردید. در آن سالها با مدیریت سرکار نیّره شیوا که مدیری توانمند بود اداره و با جذب نیکوکاران ، هزینه های آن تأمین می گردید . با جذب پزشکانی فرهیخته همچون دکتر احمد مشعوف فوق تخصص نفرولوژی کودکان، دکتر شکر الله یوسفی پاتولوژیست، دکتر عباس خالصی جراح کودکان، دکتر هادی سماعی فوق تخصص نوزادان و دکتر پروانۀ وثوق متخصص خون و انکولوژی کودکان در زمان کوتاه رشد علمی قابل توجهی پیدا کرد.
از سال 1351 با پذیرش دستیار کودکان ، این مراکز بعنوان یکی از مرکز تربیت متخصصین کودکان شناخته شد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، بیمارستان ابتداء به صمد بهرنگی و پس از مدتی به حضرت علی اصغر(ع) تغییر نام داد و تحت پوشش سازمان منطقه ای بهداری استان تهران بصورت یک بیمارستان دولتی فعالیت خود را ادامه داد. در این سالها بیمارستان توسط دکتر شکر الله یوسفی و سپس دکتر امان الله احسانی متخصص کودکان اداره شد. در سال 1365 با تشکیل دانشگاههای علوم پزشکی، این مرکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران قرار گرفت. از این تاریخ دانشجویان پزشکی و انترنها، برای سپری نمودن دوره های آموزشی مربوطه به این مرکز اعزام شدند. در سال 1371 با بازنشسته شدن دکتر احسانی، دکتر محمد یاریگرروش ریاست بیمارستان را بعهده گرفتند. با شروع مدیریت ایشان رشته های فوق تخصصی نوزادان، جراحی کودکان، خون و انکولوژی کودکان، غدد کودکان و نفرولوزی کودکان نیز بصورت بخشهای آموزشی درآمد و با تربیت دستیاران فوق تخصصی در این رشته ها، کمک اساسی به استانهای مختلف کشور شد، بنحوی که در حال حاضر در اغلب استان های کشور، فارغ التحصیلان این مرکز ، بعنوان متخصص و یا فوق تخصص، مشغول خدمت و انجام وظایف آموزشی ، بهداشتی و درمانی هستند

در سال 1375 با انتقال محل کار دکتر یاریگر روش به بیمارستان فیروزگر جهت راه اندازی بخش نوزادان آن مرکز، دکتر شهربانو نخعی ریاست بیمارستان را بعهده گرفت. در دوران ایشان بخشهای گوارش کودکان، اعصاب کودکان، دندانپزشکی کودکان و دیالیز به بخشهای موجود اضافه شد. تاسیس خوابگاه وسیع دستیاران و انترنها از اقدامات این دوران بود و در تاریخ 1/4/1383 با مسافرت دکتر نخعی به خارج از کشور دکتر سید جواد نصیری فوق تخصص جراحی کودکان، ریاست بیمارستان را بعهده گرفتند. در دوران ایشان بخشهائی همچون PICU، اورژانس، روانپزشکی، توانبخشی ، فیزیوتراپی و کلینیک های پوست و ارتوپدی و توسعه NICU و همچنین توسعه ساختمانی بیمارستان و درمانگاههای تخصصی و بازسازی آزمایشگاه صورت گرفت. راه اندازی سیستم انفورماتیک بیمارستان نیز از جمله تحولات زمان مدیریت دکتر نصیری به شمار می آید. با تلاش اساتید بخشهای تخصصی و فوق تخصصی این مرکز همه ساله اغلب دارندگان امتیاز امتحان بورد از جمع فارغ التحصیلان مرکز آموزشی درمانی حضرت علی اصغر (ع) می باشند. هم اکنون این مرکز دارای 180 تخت ثابت بوده و در نظر است با ایجاد ساختمان جدید به توسعه خود ادامه دهد

از آبان ماه 1389 پس از ادغام دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه علوم پزشکی ایران این مرکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران قرار گرفت.
معرفی بخشها و اساتید بیمارستان
در حال حاضر این مرکز دارای بخشهای نوزادان و NICU ، خون و انکولوژی کودکان، جراحی کودکان، نفرولوژی کودکان، غدد کودکان، عفونی کودکان، گوارش کودکان، اعصاب کودکان، روانپزشکی کودکان، عمومی کودکان، PICU ، توانبخشی ، رادیولوژی و آزمایشگاه و کلینیک های قلب کودکان و ارتوپدی در کنار دیگر کلینیک های سرپائی می باشد.

1- بخش نوزادان و NICU: با چهل تخت و انکوباتور جزء بزرگترین بخشهای نوزادان کشور به شمار می آید. از سال 1355 تا دی ماه 1388 استاد دکتر هادی سماعی که بنیان گزار این بخش هم بوده اند، مسئولیت آنرا عهده دار بوده، از سال 1374تا پایان 1387 دکتر عبد الله عرب محمد حسینی در کنار ایشان همکاری داشتند. هم اکنون دکتر سیمین خالصی مسئولیت این بخش را بعهده دارند.
2- بخش خون و انکولوژی کودکان: این بخش در اوایل دهه 1370 توسط دکتر پروانه وثوق بنیان گزاری شد و مسئولیت اداره بخش هم تا سال 1386 (زمان باز نشستگی ایشان ) به عهده خودشان بود و پس از بازنشستگی ایشان این مسئولیت بعهده دکتر شهلا انصاری قرار گرفت. این بخش با همکاری دکتر خدیجه ارجمندی رفسنجانی که تخصص کودکان و فوق تخصص خون و آنکولوژی را در همین مرکز گذارنده است و همچنین دکتر غلامرضا باهوش مهدی آبادی جزء فعالترین بخشهای بیمارستان به شمار می آید.
3- بخش جراحی کودکان: ریاست این بخش از بدو تاسیس بعهده دکتر عباس خالصی بوده است. در سال 1356 دکتر عبدالحمید اکبری نسب و در سال 1363 دکتر حسین فرهیدپور تا زمان بازنشستگی یعنی سال 1381 در این بخش فعالیت نمودند. پس از بازنشستگی دکتر خالصی مسئولیت بخش برای مدت کوتاهی بعهده دکتر سید مصطفی جابر انصاری و سپس دکتر پیروز فرهود که از سال 1370 در این مرکز مشغول به کار بوده گذاشته شد. در سال 1382 دکتر صلاح الدین دلشاد که از سال1372وارد این مرکز شدند ریاست بخش را بعهده گرفتند . دکتر سید جواد نصیری از سال 1379 در این بخش حضور پیدا کردند. بخش جراحی کودکان حضرت علی اصغر (ع) محل ارجاع بسیاری از بیماران از سراسر کشور بوده و در عملهای جراحی ابهام جنسی ، بی اختیاری مدفوع و ادرار، اکستروفی مثانه، فوندوپلیکاسیون، هیپوسپادیاس و بسیاری از عملهای جراحی پیچیده کودکان شهرت پیدا کرده است. دکتر فریبا جهانگیری در سال 1384 و دکتر مریم قوامی عادل در سال 1387 وارد این بخش شدند. متخصصین بیهوشی دکتر هانری آوانیس زاده، محمد علی یزدانجو و محمد تمدن رستگار بوده ریاست بخش بیهوشی نیز از سال 1367 تا کنون به عهده دکتر آوانیس زاده می باشد.
4- بخش نفرولوژی کودکان: این بخش که توسط دکتر احمد مشعوف راه اندازی و اداره شد پس از مسافرت ایشان به خارج از کشور در سال 1369، دکتر حسن اتوکش ریاست آن را بعهده گرفت که تاکنون ادامه دارد. با همکاری دو فوق تخصص نفرولوژی کودکان دکتر نکیسا هومن از سال 1380 و دکتر آذر نیک آور از سال 1383 بخش نفرولوژی کودکان این مرکز محل ارجاع بیماران کلیوی کودکان از سراسر کشور شده است. بخش دیالیز در سال 1374 در این بخش راه اندازی شد.
5- بخش عفونی کودکان: این بخش توسط دکتر خدیجه محلوجی راه اندازی گردید. مسئولیت این بخش با بازنشسته شدن ایشان در سال 1386 بعهده دکتر علیرضا ناطقیان گذاشته شد که تا کنون ادامه دارد. دکتر شیرین سیّاحی فر نیز از سال 1387 و دکتر بهنام ثبوتی از سال 1388 در این بخش همکاری دارند.
6- بخش غدد کودکان: این بخش توسط دکتر مریم رزاقی آذر فوق تخصص غدد کودکان در سال 1371راه اندازی شد. در سال 1378 دکتر فرزانه روحانی و در سال 1381 دکتر امیر احمد میربلوک به همکاران این بخش اضافه شدند. این بخش جزء بخشهای معروف غدد کودکان کشور به شمار می آید و بیماران از سراسر کشور به آن معرفی و تحت درمان قرار می گیرند. مقالات تحقیقی این بخش در مجلات داخل و خارج از کشور به چاپ رسیده، دستیاران فوق تخصص این بخش اکثراً رتبه های اول بورد را به خود اختصاص می دهند.
7- بخش گوارش کودکان: این بخش در سال 1375 توسط شهربانو نخعی راه اندازی و سپس در سال 1378 دکتر الهام طلاچیان وارد این بخش شده و با راه اندازی آندوسکوپی (گاستروسکوپی و کلونوسکوپی ) جزء بخشهای فعال گوارش کودکان در آمده است. با بازگشت دکتر شهربانو نخعی از سفر خارج از کشور علی رقم تقبل مسئولیت دانشکده توانبخشی باز هم همکاری خود را در روزهای سه شنبه در این بخش ادامه می دهند.
8- بخش اعصاب کودکان: این بخش توسط دکتر حسن حسنپور فوق تخصص اعصاب کودکان در سال 1375 راه اندازی و اداره شد. در سال 1380 دکتر آزیتا توسلی به همکاری دعوت شدند.در سال 1387 با بازنشسته شدن دکتر حسنپور مسئولیت بخش بعهده دکتر توسلی گذاشته شد. در سال 1388 دکتر لادن افشار خاص نیز به همکاری در این بخش دعوت شدند. از جمله اقدامات دکتر توسلی راه اندازی واحد EEG بوده است.
9- بخش روانپزشکی کودکان: با مدیریت دکتر بهروز جلیلی فرشی و همکاری دکتر مهرداد محمدیان و دکتر میترا حکیم شوشتری این بخش راه اندازی و یکی از نیازهای مهم بیمارستان بر طرف گردید.
10- بخش عمومی کودکان: این بخش که اغلب بیماران پیچیده را بستری می نماید، مدتها توسط دکتر جلالی اداره شد. پس از بازنشستگی ایشان در سال 1384 دکتر زهره کلباسی عهده دار این مسئولیت شدند.
11- بخش قلب کودکان: بصورت بخش مستقل نبوده و در داخل بخش عمومی، بیماران را تحت درمان قرار می دهند. این بخش با ورود دکتر رؤیا عیسی تفرشی به این مرکز در سال 1381 راه اندازی شد. راه اندازی کلینیک فوق تخصصی قلب کودکان در سال 1381 و اکوکاردیوگرافی در سال 1383 از جمله اقدامات ایشان بوده است.
12- کلینک پوست:در سال 1387 توسط دکتر نجمه السادات عاطفی راه اندازی شد.
13- کلینیک ارتوپدی: در سال 1387 کلینیک ارتوپدی توسط دکتر علی اکبر عمرانی راه اندازی و در کنار جراحان کودکان این مرکز به جراحی های ارتوپدی می پردازند.
14- بخش رادیولوژی و سونوگرافی: از جمله بخشهای قدیمی این مرکز بوده که توسط دکتر پروین علیپور تا سال 1386 اداره شد. دکتر فریده حلّاجی در سال1382 و دکتر سید حسن مصطفوی در سال 1386 وارد این بخش شدند. هم اکنون ریاست این بخش بعهده دکتر حلّاجی بوده که جزء بخشهای پر کار این بیمارستان به شمار می آید. با توجه به وجود بخشهای سیتی اسکن و MRI در مرکز خیریه کامرانی که در مجاورت بیمارستان قرار دارد، از لحاظ تصویربرداری نیازهای بیماران بنحو احسن تأمین می گردد.
15- بخش آزمایشگاه و پاتولوژی : توسط دکتر شکر الله یوسفی، تا سال 1384 اداره شد که به همه بخشهای بیمارستان سرویس دهی منظم می داد. در سال 1384 دکتر میترا مهرآزما و سپس دکتر ناصر رخشانی به این آزمایشگاه ورود پیدا کردند و از سال 1384 مدیریت آن بعهده دکتر مهر آزما می باشد که با داشتن دستگاه Frozen Section کمک موثری به جراحان در تشخیص بیماریها در حین عمل می شود. در سال 1388 دکتر عباس زمانیان متخصص میکروبیولوژی و دکتر بابک بهنام متخصص ژنتیک پزشکی به گروه قبلی ملحق و در بالا بردن سطح علمی این آزمایشگاه تخصصی سهم بسزائی پیدا کردند.

فعالیت های مرکز درمانی آموزشی حضرت علی اصغر (ع):این مرکز علاوه بر درمان بیماران در رشته های تخصصی و فوق تخصصی کودکان ، آموزش دانشجویان پزشکی در سطوح مختلف و همچنین دستیاران رشته بیماریهای کودکان و دستیاران فوق تخصصی در رشته های اشاره شده را به عهده دارد. در بخش جراحی دستیاران جراحی عمومی ، ارولوژی و فوق تخصصی جراحی کودکان برای کسب مهارت های بیشتر از اساتید این رشته بصورت چرخشی حضور پیدا می کنند. برگزاری جلسات کنفرانس صبحگاهی ، کنفرانس مورتالیتی هفتگی، ژورنال کلابهای متعدد و کنفرانسهای تخصصی ، از جمله فعالیت های آموزشی این مرکز در کنار فعالیتهای تحقیقاتی می باشد