تسهیلات ویژه کتابخانه تسهیلات ویژه کتابخانه

 

فضای لابی و کمدهای شخصی الکترومگنتیک

طراحی طبقه همکف به گونه ای است که کاربران بتوانند از فضای لابی آن برای مطالعه و استراحت  کوتاه استفاده نمایند. از آنجا که این طبقه نیز مانند سایر طبقات تحت پوشش سیستم اینترنت بی سیم می باشد کاربران قادر به استفاده از اینترنت توسط کامپیوترهای شخصی خود می باشند. در فضای مجاور لابی، کمدهای شخصی الکترومگنتیک  قرار دارد که دانشجویان می توانند برای زمان های کوتاه حضور در کتابخانه از آنها استفاده نمایند.

آمفی تئاتر

سالن آمفی تئاترکتابخانه مرکزی با ظرفیت 110 نفر مناسب برای برگزاری همايش ها، سمينارهای علمی و تخصصی،  کلاسهای آموزشی، کارگاه ها و دوره های آموزشی با امکانات ويژه و مدرن می باشد.این سالن کاملا آکوستیک بوده و مجهز به امکانات کامل سمعی و بصری و اینترنت می باشد. سالن آمفی تئاترکتابخانه مرکزیهمچنین تحت پوشش شبکه بی سیم می باشد. قابلیت نورپردازی حرفه ای، دارا بودن دوربین اتوماتیک جهت فیلمبرداری، امکان ترجمه      هم زمان و سالن پذیرای مجاور با آمفی تئاتربا ظرفیت مناسب از ویژگی های این سالن است. سالن آمفی تئاتردر طبقه همکف کتابخانه مرکزی قرار دارد. روابط عمومی کتابخانه پاسخگوی نحوه استفاده از این سالن می باشد.

سیستم های امانت هوشمند

به منظور تسریع و تسهیل در سیستم امانات و ارائه خدمات کتابداری در این زمینه با مشارکت کاربران و مستقل از حضور کارشناسان سیستم امانات هوشمند موسوم بهRFID (Radio frequency identification)  در کتابخانه  راه اندازی گردیده است. این سیستم دارای& drop box   self check in check out boxمی باشد که در دو طبقه همکف و اول استقرار یافته اند. کاربران با مطالعه راهنماهای موجود در مجاور این سیستم ها به صورت فردی، قادر به امانت، تمدید و بازگشت کتاب می باشند.

نمایشگاه و فروشگاه کتاب

نمایشگاه و فروشگاه دایمی کتاب از امكانات جانبي کتابخانه مرکزی است که امکان خرید مستقیم کتب انتشار یافته توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران را برای کاربران کتابخانه فراهم می آورد. این بخش در طبقه همکف کتابخانه مرکزی، جنب درب ورودی قرار دارد.

فضاهای ویژه آموزشی 

در طراحی طبقات کتابخانه فضاها و تعداد معدود کلاس آموزشی با امکانات سمعی و بصری و دسترسی به شبکه اینترنت بدون سیم برای برگزاری جلسات تخصصی و فعالیت های آموزشی با ظرفیت حداکثر 15 نفر در نظر گرفته شده است. استفاده و رزرو این فضاها از طریق مکاتبه و هماهنگی با بخش آموزش کارگاهی و الکترونیکی کتابخانه امکان پذیر می باشد.

فضاهای استراحت و ارائه خدمات پذیرایی 

در طبقات کتابخانه  فضاهای ویژه استراحت در نظر گرفته شده است . با در نظر گرفتن فضاهای ارائه خدمات پذیرایی زمان حضور کاربران در کتابخانه افزایش می یابد.

سالن کنفرانس مرکزی

این سالن با چشم اندازی بی نظیر و طراحی مدور در چیدمان در طبقه هشتم کتابخانه قرار گرفته است و دارای امکانات پیشرفته سمعی و بصری و همچنین اینترنت بی سیم و محلی می باشد. ظرفیت این سالن 125 می باشد و امکان برگزاری گرده همایی های تخصصی، جلسات و شوراهای دانشگاهی در این مکان وجود دارد.

سیستم های امنیتی و گیت های کنترل  و BMS

تمام فضاهایداخلی کتابخانه تحت کنترل سیستم پیشرفتهBMS( Building Managing System)  می باشد. همچنین با بهره گیری از سیستم RFID & RF  کلیه منابع اعم از کتب ، نشریات ، پایان نامه ها ، منابع سمعی و بصری و همچنین تجهیزات الکترونیکی سیستم های رایانه ای کتابخانه دارای تگ ها ی امنیتی می باشند. گیتهای کنترل ورودی در سه مکان شامل طبقات اول ، همکف و مخزن قرار گرفته اند.