نمایش ویکی نمایش ویکی

FrontPage

ويکي کتابخانه #به ويکي خوش آمديد: مستندسازي براي کتابخانه

تاريخچه#

شبکه کتابخانه‌ایدانشگاه علوم پزشکی تهران بعلت حجم منابع قابل دسترس در حوزه پزشکی ، گستره فیزیکی و قدمت بعضی از کتابخانه های آن و همچنین موقعیت آموزشی و پژوهشی دانشگاه از اهمیت و جایگاه خاصی برخوردار می‌‌باشد. یکی شدن دو دانشگاه علوم پزشکی ایران و تهران ، احراز این جایگاه برای شبکه کتابخانه‌ای دانشگاه به عنوان یکی از مهمترین ابزارهای حوزه‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاه و هم‌افزایی قابل توجه‌ای را در حوزه اطلاع‌رسانی پزشکی امکان پذیر ساخت.

مراجعه به سایت برخی از کتابخانه‌های دانشکده‌ای دانشگاه قدمت ، اهمیت و جایگاه ارزشمند آنها را آشکار می‌سازد، در این بین کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی ایران سابق که در حال حاضر بعنوان کتابخانه مرکزی دانشگاه فعالیت راهبردی و هدایتی کتابخانه‌های تابعه را بر عهده گرفته است نیز از تاریخچه‌ای قابل توجه‌ای در حوزه اطلاع‌رسانی پزشکی کشور برخوردار می باشد. با آغاز به کار مرکز پزشکی بین‌المللی ایران در سال 1352 اولین واحد آن کتابخانه مرکزی در سال 1354 آغاز بکار نموده و با چشم انداز وماموریت ملی و فرا ملی ایفای نقش کتابخانه‌ای که در ابتدا تحت عنوان " کتابخانه منطقه ای پزشکی مدیترانه ای شرقی " نام گذاری گردیده بود بر عهده می گیرد. در چشم انداز و ماموریت ان:

 • گرد آوری کلیه منابع علمی معتبر در زمینه های علوم پزشکی و ارائه خدمات اطلاع رسانی سریع و بهنگام از طریق ارتباط با بانکهای اطلاعاتی پرشکی و علوم زیستی در جهان .
 • ارتقا سطح دسترسی و تکمیل منابع تا کسب رتبه اول در سطح ملی و منطقه ای‌ لحاظ گردیده که با تلاش بنیانگذاران ، مسئولین و پرسنل وقت کتابخانه در طی سالهای اول فعالیت ضمن برقراری ارتباط با مراکز معتبر علوم پزشکی در جهان توانست منابع غنی از مجلات ، کتب و اسناد مرتبط با علوم پزشکی را گرده‌آوری کرده و در طی سالیان متمادی پس از تاسیس وظیفه خطیر اطلاع رسانی پزشکی به دانشگاهها ، موسسات حوزه علوم پزشکی و مراکز درمانی در سطح ملی را ایفا نماید.

مراجعه به مستندات و آمارهای موجود در اطلاع رسانی حوزه‌های مختلف علوم پزشکی نشانگر جایگاه ویژه کتابخانه مرکزی در سطح ملی می‌باشد که بر گرفته از آرمانها و اهداف اولیه کتابخانه منطقه‌ای پزشکی مدیترانه‌ای شرقی بوده است.

پایبندی و وفاداری اصولی به آرمانها ، چشم انداز و ماموریت های این کتابخانه که از نظرگاه علمی و عملی در راستای اهداف کلان جمهوری اسلامی و سند چشم انداز بیست ساله ، منابع موجود در کتابخانه مرکزی بویژه در بخش نشریات چاپی که نه تنها در کشورکه درسطح منطقه بی‌نظیر است و پرسنل حرفه‌ای ، با تجربه و آموزش دیده کتابداری باعث گردید که کتابخانه مرکزی در کنار فعالیتهای مرسوم و ضمن حفظ رسالت ملی در اطلاع رسانی پزشکی به منظور کسب جایگاه برتر در منطقه حرکت نماید. رخداد همگرایی دو دانشگاه نه تنها این حرکت را سرعت بخشید که با قرارگرفتن کتابخانه های معتبر و ارزشمند دانشکده‌ای در کنار کتابخانه مرکزی با همراهی کتابخانه های بیمارستانی و مراکز تحقیقات شبکه اطلاع رسانی غنی و به روز را ایجاد نموده است.موقعیت مکانی#

کتابخانه مرکزی دانشگاه در حال حاضر در پردیس همت دانشگاه و در طبقه سوم دانشکده پیراپزشکی واقع می باشد که پس از راه اندازی پروژه در حال تکمیل کتابخانه مرکزی در پردیسه همت به مکان جدید انتقال می یابد.

ساختار و موقعیت تشکیلاتی: به لحاظ مدیریتی ، ساختاری و مقرارت کتابخانه مرکزی تابع معاونت تحقیقات و فن آوری دانشگاه می باشد.

کتابخانه مرکزی به لحاظ نظارتی و هماهنگی در راس کتابخانه های واحدهای تابعه شامل کتابخانه های دانشکده ای ، بیمارستانی و مراکز تحقیقاتی که دارای استقلال مدیریتی می باشند قرار گرفته است.فوانین و ساعات کار کتابخانه#

شرایط امانت گرفتن منابع کتابخانه برای اعضاء:

 • مدت زمان امانت­ کتب فارسی و لاتین برای:
  • اعضای هیات علمی 5 جلد به مدت 1 ماه
  • دانشجویان دکترای تخصصی (PhD )، رزیدنت و ارشد 3 جلد به مدت 10 روز
  • سایر دانشجویان 2 جلد به مدت 10 روز
  • کارمندان 1 جلد به مدت 10 روز
 • نشریات فارسی و لاتین امانت داده نمی­شود و تنها امکان تهیه کپی وجود دارد.
 • اطلس­ها، منابع مرجع و منابع تک نسخه به مدت یک شب و راس ساعت 45/14 امانت داده می­شود و فرد امانت گیرنده ملزم به برگرداندن کتاب قبل از ساعت 9 صبح روز بعد می­باشد.
 • بابت هر روز دیرکرد 300 ریال دریافت می­شود و دو برابر مدت زمان تاخیر، مراجعه کننده نمی­تواند کتاب به امانت ببرد.
  • در صورت تکرار دیرکرد حق امانت گرفتن منابع به صورت دائم از فرد سلب می­شود.
 • برای تمدید مدت امانت، همراه داشتن کتاب الزامی است.


شرایط استفاده از سایت اینترنت:
 • ابتدا نام خود و ساعت شروع استفاده از سایت را در دفتر مربوطه ثبت نمایید.
 • مدت زمان استفاده از سایت جهت جستجوی مقالات حداقل 45 دقیقه و برای چک کردن e-mail ، تایپ کردن و درست کردن اسلاید 30 دقیقه می­باشد.
 • به هنگام ساعت­های پر استفاده سایت، حق تقدم با مراجعه کنندگانی است که به جستجوی مقالات می­پردازند.
 • مواردی چونDownload فیلم، عکس، کتاب و chat کردن ممنوع است.
  • گرفتن پرینت از فایل شخصی و صفحات ممنوع است و در صورت گرفتن پرینت برای هر صفحه 2000 ریال دریافت می ­شود.
  • هزینه هر صفحه پرینت 200 ریال می­باشد.
  • در صورت عدم آشنایی با چگونگی پرینت گرفتن (از صفحات اینترنتی و ...) از مسئولین کتابخانه راهنمایی بخواهید.


ساعات کار کتابخانه
کاربران محترم:

با توجه به تصمیم دولت مبنی بر کاهش ساعات اداری، زمان کاری کتابخانه مرکزی از ساعت 8:15 صبح الی 16:00 بعد از ظهر می‌باشد.

توجه: ساعات کاری روزهای پنجشنبه مطابق معمول از ساعت 8:15 صبح الی 14:00 بعد از ظهر خواهد بود.0 ضمیمه ها
3426 بازدید
میانگین (1 رای )
نظر